Social

Prima mașină a lui Murakami

Aud de un program „prima mașină nouă”. Într-o încercare teribilă de a crește consumul, statul român se pare că garantează un împrumut de până la 14000€ pentru o mașină nouă. Și nu înțeleg care e logica. În general, la creditele astea oamenii vor încerca să ia toți banii, ceea ce înseamnă, de fapt, că oamenii vor opta pentru mașini străine, Ministerul Economiei asigurându-se, în acest fel, că oamenii vor fi îndatorați pentru a plăti niște importuri. Cu alte cuvinte, Ministerul Economiei se asigură că țara va rămâne din ce în ce mai tare îndatorată.

Cash în călătorii

De fiecare dată cînd merg pe-afară prefer să iau banii cash după mine, și, cel mult, să scot de pe card o sumă fixă de bani (să zicem 200€) pe care să-i țin sub control. Și asta pentru că, recunosc, nu prea știu să fac economii.

Am venit în Amsterdam și am găsit brînzeturi!

De fiecare dată cînd merg printr-o țară europeană sunt curios de ce se mănîncă de obice. Germanii, de exemplu, mănîncă atît de similar cu românii încît ai credea că suntem toți o nație (și poate că ar fi bine să ne asimileze ca parte din Germania Federală). Olandezii însă nu prea cunosc cu porcul sau cu puiul, și leguma lor de bază e friptura de vită, pe care o găsești la aproape fiecare restaurant.